Wycieczka do Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli

10 października przedszkolaki z grupy Ptaszki i Leśne Jagódki, w ramach projektu „Ja Polak”, wybrały się do Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Obejrzeć tam można różnego typu uzbrojenia radzieckie i niemieckie. Największą atrakcję tutejszej stałej ekspozycji stanowi plenerowy park sprzętu wojskowego z kilkunastoma pojazdami wojskowymi, 9 samolotami i 2 helikopterami, 5 czołgami, licznymi armatami, działami i moździerzami. Najstarsze eksponaty pochodzą z początku XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługują radzieckie czołgi z okresu II wojny światowej: czołg średni T-34 i unikatowy czołg ciężki IS-2 z pierwszych serii produkcyjnych, wyprodukowany w 1944 roku, sławna wyrzutnia rakietowa BM-13N „Katiusza” na podwoziu amerykańskiej ciężarówki Studebaker; US-6 czy samochody: unikatowy ZiS-5/12 z amerykańskim reflektorem przeciwlotniczym Z-15-4/3 i trzy samochody ZIS-151, każdy ze stacją radiolokacyjną. Na ekspozycji pokazane są też konstrukcje powojenne, wycofane z uzbrojenia Wojska Polskiego, m.in. samoloty Ił-28, Su-20, Jak-12M, śmigłowiec SM-1 oraz czołgi T-55A i T-72.Pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.